• POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

•            POMOC PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNA

Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole  polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających z różnych zaburzeń, deficytów rozwojowych.

Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana w szkole  rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców  i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.

Korzystanie z tego rodzaju pomocy w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne, organizuje ją dyrektor szkoły. Takiej pomocy w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy klas oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności pedagodzy i logopedzi.

Pomoc psychologiczno- pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

-  rodzicami uczniów;

-  poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,

-  placówkami doskonalenia nauczycieli;

-  innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;

- organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Udzielana jest z inicjatywy ucznia, rodziców ucznia, dyrektora szkoły, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem, pielęgniarki szkolnej, poradni, asystenta rodziny, pracownika socjalnego, kuratora sądowego.

W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Zespole Szkół w Cekcynie organizowane są następujące formy wspierania uczniów:

- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze  dla dzieci i młodzieży mających trudności w nauce, w szczególności w spełnieniu wymagań edukacyjnych,

- koła zainteresowań z poszczególnych przedmiotów,

- zajęcia logopedyczne przeznaczone dla uczniów z deficytami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę,

- zajęcia uspołeczniające dla dzieci z zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne,

- zajęcia zawodoznawcze dla uczniów klas III Gimnazjum,

- bieżące porady i konsultacje dla uczniów i ich rodziców.