• 11 listopada - pamiętamy

Polska niepodległa od 100 lat
            „Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy.
            Ojczyzna - piękne słowo, jak je tłumaczyć?”
            Gospodarze miesiąca – klasa III B – w piątek 9 listopada przygotowali krótki apel z okazji 100.
            rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
            Okazja to szczególna, by przytoczyć najważniejsze daty z okresu zaborów oraz nazwiska tych patriotów,
            którym zawdzięczamy niepodległość. Fakty przeplatane były recytacją wierszy o tematyce patriotycznej.
            Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem 4. zwrotek hymnu narodowego o godzinie 11.11.
            Klasa III B

• Wyjazd do teatru

Uczniowie klas VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum naszej gminy wraz z opiekunami mieli okazję obejrzeć wzruszającą historię miłosną zatytułowaną „GHOST” na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
            Wyjazd odbył się 12 października dzięki organizacji i zaangażowaniu Pani Aleksandry Frycy, za co ogromnie dziękujemy.
            „Musical opowiada historię wielkiej miłości Sama i Molly. Pewnego dnia Sam zostaje zastrzelony i jako duch przekonuje się, że jego śmierć nie była przypadkowa, a Molly wciąż grozi niebezpieczeństwo. Za wszelką cenę pragnie nawiązać kontakt z ukochaną. Zawieszony pomiędzy światem żywych i umarłych próbuje rozwikłać tajemnicę swojej śmierci, a pomaga mu w tym kobieta medium Oda Mae Brown”.
            Musical nas zachwycił przede wszystkim, poruszającą muzyką, energiczną choreografią i efektami iluzjonistycznymi.

• O Czesławie Miłoszu ...

O Czesławie Miłoszu w bibliotece
            25 października uczniowie klasy III B gimnazjum wraz z nauczycielką języka polskiego Panią Karoliną Klinger – Grzoną odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Cekcynie.
            Lekcja biblioteczna poświęcona była laureatowi Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi. Podczas zajęć wysłuchaliśmy prezentacji multimedialnej poświęconej nobliście przygotowanej przez Panią Agnieszkę Hoppe, która zawierała najważniejsze fakty i ciekawostki z życiorysu pisarza. Następnie podzieleni na grupy szukaliśmy w słownikach terminów literackich znaczeń różnych środków stylistycznych i znajdowaliśmy je w przygotowanych wierszach poety. Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

• Spotkanie poetyckie

Spotkanie poetyckie w SP Cekcyn

Spotkanie poetyckie - Obrazek 1 Spotkanie poetyckie - Obrazek 2

Klasa Vb gościła w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych lokalną poetkę p. Jadwigę Bartlewską.

Pani Jadwiga opowiadała dzieciom o czasach okupacji i przedstawiła swoje piękne wiersze. Były to wiersze o ojczyźnie m.in. „Moja ojczyzna” – „[…] dziś jedenastego listopada znicze zapalamy, o walkach i zwycięstwie nie zapominamy”, „11 listopada” – „Dla Ciebie ojczyzno patriotyzmu uczyli…”. „My Polki i Polacy” – o gminie Cekcyn, naszej małej ojczyźnie. Tu pani Jadwiga podkreśliła, że Polska jest dla niej wszędzie, na polu, łące czy w lesie. Pomimo, że być może ktoś wyjedzie, gdzieś daleko to będzie tęsknić za Polską, bo Polska to nasz kraj, nasz dom… Następnie usłyszeliśmy wiersz „Mojej ojczyźnie” i „Nasza kochana ojczyzna”. Tu podkreśliła, wspominając dawne czasy, że „wrogie szkoły na naszej ziemi działały, tylko zdrady i poddaństwa nauc

• Konkurs Gminno-Parafialny

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Gminno-Parafialny.angel

3 października 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Cekcynie odbył się Gminno - Parafialny Konkurs Religijny. Konkurs ten przeprowadzony został w dwóch kategoriach: Plastycznej i Teoretycznej.

Hasło roku duszpasterskiego "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym" stało się motywem przewodnim tego konkursu. W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się z treścią Księgi Dziejów Apostolskich. Wręczenia nagród zwycięzcom konkursu dokonał Biskup Diecezji Pelplińskiej Ryszard Kasyna. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz inne upominki.

• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był w naszej szkole pod znakiem Słodziaków i Lewandowskiego. „Gang Słodziaków” czytała dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej p. Zyta Ważna.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - Obrazek 1 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania - Obrazek 2

Ulubioną książkę o Robercie Lewandowskim czytał Tymek Derdowski z IV a. Dzieci chętnie uczestniczyły w tej akcji. Myślę, że będą czytać również po lekcjach, gdyż te ciekawe historie bardzo ich zainteresowały i przekonały, że warto czytać.

• 4 ZŁOTE SZTAFETY

Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 4 ZŁOTE SZTAFETY.

Tego Nasza historia biegów sztafetowo-przełajowych nie pamięta, deszczowym rankiem

wyjechały do Tucholi 4 drużyny sztafetowe, wróciły bardzo szybko już w słońcu ponieważ wszystkie cztery

okazały się najlepsze. Trzymamy kciuki za udany występ na etapie wojewódzkim w Bydgoszczy!!! Gratulacje !!!

• Dni otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych.

Dni otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych.  - Obrazek 1 Dni otwarte w szkołach ponadgimnazjalnych.  - Obrazek 2

Uczniowie klas III Gimnazjum mieli możliwość zobaczenia dwóch szkół ponadgimnazjalnych z Tucholi. 8 czerwca - Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych a 13 czerwca Tucholską Szkołę Realną. Celem wyjazdów było poznanie oferty placówki ale także bazy dydaktycznej i nauczycieli uczących w poszczególnych szkołach. W wyjazdach uczestniczyły osoby zainteresowane ofertą danej szkoły ale także te, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji o wyborze. Na drzwiach otwartych na kandydatów do szkół czekały przygotowane przez nauczycieli i uczniów stoiska na których można było dowiedzieć się wielu cennych rzeczy na temat funkcjonowania szkoły, zapoznać się z programem kształcenia i dowiedzieć się gdzie może podjęć pracę absolwent danego kierunku. Chętni do pomocy byli sami uczniowie, którzy z chęcią odpowiadali na pytania i oprowadzali kandydatów po swojej szkole.

• Gmina Cekcyn
      • OKE Gdańsk