POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA
POMOC PSYCHOLOGICZNO- PEDAGOGICZNA
Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana uczniowi w szkole polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających z różnych zaburzeń, deficytów rozwojowych.
Pomoc psychologiczno- pedagogiczna udzielana w szkole rodzicom uczniów i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów.
Korzystanie z tego rodzaju pomocy w szkole jest dobrowolne i nieodpłatne, organizuje ją dyrektor szkoły. Takiej pomocy w szkole udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy klas oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności pedagodzy i logopedzi.
Pomoc psychologiczno- pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
- rodzicami uczniów;
- poradniami psychologiczno- pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi,
- placówkami doskonalenia nauczycieli;
- innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;
- organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
Udzielana jest z inicjatywy ucznia, rodziców ucznia, dyrektora szkoły, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z uczniem, pielęgniarki szkolnej, poradni, asystenta rodziny, pracownika socjalnego, kuratora sądowego.
W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Zespole Szkół w Cekcynie organizowane są następujące formy wspierania uczniów:
- zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze dla dzieci i młodzieży mających trudności w nauce, w szczególności w spełnieniu wymagań edukacyjnych,
- koła zainteresowań z poszczególnych przedmiotów,
- zajęcia logopedyczne przeznaczone dla uczniów z deficytami mowy, które powodują zaburzenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę,
- zajęcia uspołeczniające dla dzieci z zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne,
- zajęcia zawodoznawcze dla uczniów klas III Gimnazjum,
- bieżące porady i konsultacje dla uczniów i ich rodziców.