Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Cekcynie
W dniach 3 – 7 grudnia odbył się Tydzień Profilaktyki. W tym roku podzielony został tematycznie i kolorystycznie.
Poniedziałek, dzień pierwszy (żółty) był dniem inauguracyjnym. Odbyły się apele wprowadzające uczniów w tematykę Tygodnia Profilaktyki oraz zostały rozdane nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym.
Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe i tematyczne:
1. Klasy I – III - temat: „Pierwsza pomoc ratuje życie”
2. Klasy IV – VI - temat: „Budujemy świat bez przemocy”
3. Klasy VII – VIII i III Gimnazjum - temat: „Wybieram marzenia – nie uzależnienia”.
Wtorek, dzień drugi (zielony) był dzień zdrowej żywności.
Uczniowie przygotowywali zdrowe drugie śniadanie dla swoich kolegów i koleżanek a także dla nauczycieli.
Klasy VIII i III gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z p. Sebastianem Czapiewskim, pracownikiem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który opowiedział im o wyprawie naukowej na Spitsbergen.
Środa, dzień trzeci (niebieski) był dniem bezpieczeństwa.
Klasy I – III odbyły spotkania z policjantami, którzy opowiedzieli o swojej pracy i zapoznali dzieci z pracą psa policyjnego.
Pozostali uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla nich przedstawiciele Straży Pożarnej przeprowadzili zajęcia warsztatowe. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo wezwać pomoc, jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo – oddechową, jak pomóc drugiej osobie podczas ataku epilepsji lub przy utracie przytomności.
Czwartek, dzień czwarty (dzień czerwony) był dniem sportu.
Tego dnia odbył się Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego. Uczniowie, którzy nie brali w nim udziału także mieli okazję do ruchu. Uczennice z klasy III A – Martyna Biesek i Amelia Bogun przeprowadziły dla pozostałych zajęcia z zumby. Dziewczyny rozruszały całą szkołę.
Piątek, dzień piąty (pomarańczowy) był dniem bez przemocy.
Pomarańczowa wstążka jest oficjalnym symbolem waliki przeciwko przemocy wobec dzieci.
Tego dnia uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach psychoedukacyjnych „Prawo do życia bez przemocy i poniżenia (zły dotyk)”, prowadzonych przez p. Ewelinę Pociot – Gostomską, psychologa z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tucholi.
Starsze klasy uczestniczyły w warsztatach „Przemoc ma twarz”, które poprowadziła dla klas VII i VIII p. Alina Bonna, pedagog ze Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Tucholi. Dla klas III gimnazjum i VI SP warsztaty poprowadziła pedagog szkolny, Honorata Jeziorska.
H.J.