INFORMACJE DLA RODZICÓW DZIECI O SPECJALNYCH POTRZEBACH EDUKACYJNYCH
Następstwem sytuacji epidemiologicznej w kraju jest zdalne nauczanie dzieci i młodzieży, które nastręcza wiele trudności zarówno nauczycielom, jak i samym uczniom,
a także ich rodzicom. Wychodząc naprzeciw potrzebom, trudnościom a także niepewnościom, co do prawidłowości wykonywania zadań przez Wasze dzieci, przekazujemy wskazówki, informacje a także przydatne adresy stron internetowych, z których możecie Państwo skorzystać.
Zanim zaczniecie wspierać zdalny proces dydaktyczny swoich dzieci, warto pamiętać o podstawowych zasadach pracy z uczniem / dzieckiem, również w domu. Oto kilka z nich:
1. Stworzenie atmosfery poczucia bezpieczeństwa, życzliwej pomocy.
2. Okazywanie zrozumienia dla trudności, jakie nastręcza nowa sytuacja, związana z nauczaniem zdalnym.
3. Towarzyszenie dziecku w razie zgłaszanych potrzeb w rozwiązywaniu zadań.
4. Stopniowe przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych.
5. Skupianie na zainteresowaniach dziecka, wspieranie mocnych stron.
6. Pobudzanie motywacji i chęci do przezwyciężania trudności w pracy zdalnej.
7.Stworzenie odpowiednich warunków do nauki w domu.
Jeśli Twoje dziecko zgłasza trudności dydaktyczne (związane z realizacją materiału z danego przedmiotu), z którymi i Wy jako Rodzice macie kłopot zachęcamy do kontaktu w pierwszej kolejności z nauczycielem przedmiotu. Może to zrobić Wasze dziecko za pośrednictwem portalu Librus lub Wy możecie również wysłać taką wiadomość z prośbą o wsparcie.
Jeśli Twoje dziecko realizuje zajęcia rewalidacyjne z danego przedmiotu – zwróć się o pomoc do nauczyciela realizującego dany przedmiot w ramach rewalidacji. Uzyskasz dodatkowe wsparcie i wskazówki do pracy z dzieckiem.
Istnieją także dodatkowe formy komunikacji z nauczycielami – zostały stworzone adresy e-mail nauczycieli przedmiotów – matematyki, języka polskiego, języków obcych. Tutaj znajdziesz ich adresy: matematyka.spcekcyn@cekcyn.pl, polski.spcekcyn@cekcyn.pl, angielski.spcekcyn@cekcyn.pl, naukazdalna.spcekcyn@cekcyn.pl i w razie potrzeby możesz również z nich skorzystać.
Materiały edukacyjne, gry dydaktyczne, filmy instruktażowe znajdziesz na odpowiednich stronach, których linki znajdują się w załącznikach. Jest to dodatkowe wsparcie, jakim można się posiłkować w czasie nauki zdalnej dzieci i młodzieży.
Jeśli Twoje dziecko lub Ty jako Rodzic napotykasz na inne trudności, coś Cię niepokoi, jesteś zmęczony, sfrustrowany możesz w pierwszej kolejności skontaktować się z pedagogami szkolnymi, wychowawcą – za pośrednictwem portalu Librus, poprzez stworzoną między innymi na potrzeby kontaktu z Rodzicami stronę na Facebook Bliżej Siebie (linki do stron w załącznikach). Znajdziesz tam też różne informacje, przydatne linki do stron, wspierające treści. Możesz zwrócić się do pracowników Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tucholi, którzy prowadzą dyżury telefoniczne. Jeśli Twoje dziecko jest w terapii (indywidualnej w PPP Tuchola lub innej placówce) możesz skorzystać z porady telefonicznej z terapeutą, uzyskasz w ten sposób wsparcie i pomoc dla dziecka i siebie.
Linki do stron:
Materiały edukacyjne:
- https://www.gov.pl/web/edukacja/materialy-cwiczeniowe-dla-uczniow-niepelnosprawnych-dostosowane-do-nowej-podstawy-programowej-ksztalcenia-ogolnego?fbclid=IwAR1FOU9DjRcPJgA6tEkjo16WKWVna5GuLYiIrpvIQqThswd5blTWkrILiT8
- http://pisupisu.pl/?fbclid=IwAR3Qx_peykCMia5g4kFu0xNSo6dI1_E8Pfnp2GlmwQQSllWDjeyNYm93F_Q
- https://pistacja.tv/
- http://www.math.edu.pl/testy-sp
- http://edupolis.pl/
- http://epodreczniki.pl
Wsparcie psychologiczno – pedagogiczne:
- https://www.facebook.com/Bli%C5%BCej-Siebie-101512498186209/?modal=admin_todo_tour
- http://www.poradnia.tuchola.pl/
- https://www.ssprogres.pl/