SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK
Ponadwojewódzki Konkurs Wiedzy Obywatelskiej i Ekonomicznej to konkurs przed.z przedmiotu wiedza o społeczeństwie. Celem konkursu było poszerzanie wiadomości, rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw w zakresie kompetencji kluczowych.
Konkurs organizowany był w formie trzech etapów: szkolnego, rejonowego oraz wojewódzkiego. Etapy rejonowy, wojewódzki składał się z dwóch części. Zadaniem uczniów było na etapie szkolnym samodzielne rozwiązanie testu, na etapie rejonowym samodzielne: zrealizowanie projektu (część I) i rozwiązanie testu (część II),na etapie wojewódzkim samodzielne rozwiązanie testu (część I) oraz zespołowe rozwiązanie zadania analityczno-problemowego (część II).
W Konkursie mogli wziąć udział:
a) na etapie szkolnym wszyscy uczniowie gimnazjum zainteresowani Konkursem
b) na etapie rejonowym w części projektowej:
- jeden uczeń, który na etapie szkolnym uzyskał najwyższy wynik w swojej szkole (w przypadku uzyskania przez kilku uczniów tego samego, najwyższego wyniku w szkole, kwalifikowani byli wszyscy ci uczniowie) oraz
- inni uczniowie ze szkoły, którzy na etapie szkolnym otrzymali co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania,
c) na etapie rejonowym w części testowej uczniowie, którzy zrealizowali projekt.
d) na etapie wojewódzkim uczniowie, którzy spełnili wszystkie poniższe warunki:
- na etapie rejonowym uzyskali wynik wynoszący co najmniej 75% (łącznie z testu i projektu) i jednocześnie
- z testu etapu rejonowego uzyskali co najmniej 60% punktów możliwych do uzyskania. .
Do danego etapu Konkursu lub jego części zakwalifikowali się uczniowie wskazani na liście zakwalifikowanych uczestników zamieszczonych na stronie internetowej Konkursu. Brak zamieszczenia uczestnika na liście zakwalifikowanych był równoznaczny z niezakwalifikowaniem uczestnika do danego etapu Konkursu lub danej części etapu.
Tytuł finalisty Konkursu mogli otrzymać uczniowie, którzy przystąpili do testu i zadania zespołowego na etapie wojewódzkim.
Tytuł laureata Konkursu otrzymali uczniowie, którzy spełnili wszystkie poniższe warunki:
- na etapie wojewódzkim uzyskali wynik wynoszący co najmniej 75%,
- znaleźli się w grupie 25 uczestników etapu wojewódzkiego o najwyższych wynikach w danym województwie lub ich ocena była równa ocenie ostatniego ucznia w ww. grupie.
Laureaci i finaliści otrzymają zaświadczenia wydane przez Kuratora Oświaty właściwego ze względu na siedzibę szkoły, której są uczniami.
Laureaci Konkursu są zwolnieni z zakresu historia-WOS części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego, otrzymują ocenę celującą z WOS-u oraz są przyjmowani do wybranej przez siebie szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od obowiązujących w niej zasad rekrutacji.
Finaliści otrzymują preferencyjne punkty w rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej.
W tym roku szkolnym 3 listopada 2016 roku odbył się etap szkolny Konkursu wiedzy obywatelskiej i ekonomicznej również w naszym gimnazjum, w którym uczestniczyło
22 uczniów z klas trzecich.: Katarzyna Łczywek,Jakub Meirowski,Piotr Pik,Aleksandra Urban,Miłosz Wojkiewicz,Martyna Haffke,Julia Iwicka,Aleksandra Krajna,Kamila Kawczyńska,Alina Kozielecka,Adam Kuczkowski,Weronika Kufel,Aleksandra Kantak, Weronika Ragus ,Zofia Rajzer,Bartosz Rajzer,Aleksandra Swierczyńska,Klaudia Krupa,Martyna Rybak,Mateusz Stosik.
Do etapu rejonowego ,który odbył się w Bydgoszczy 9 stycznia 2017roku zakwalifikowało się
6 uczniów z naszej szkoły:Julia Iwicka,Adam Kuczkowski,Weronika Ragus,Bartek Rajzer,Zosia Rajzer i Aleksandra Świerczyńska.
Każdy z uczestników części rejonowej musiał samodzielnie wykonać projekt obywatelski
i przystąpić do testu. Zakres zagadnień obejmujący testy wiedzy na poszczególnych etapach wymagał wielu godzin przygotowań .
dla przypomnienia zakres zagadnień na etapie szkolnym:
- zasady funkcjonowania samorządów w Polsce,
- rodzaje państw,
- zasady działania społeczeństwa obywatelskiego oraz społeczeństwa,
- podstawy ustroju Polski oraz
- bieżące wydarzenia w Polsce, Europie i na świecie.
Na etapie rejonowym należało opanować zagadnienia wymagane na etapie szkolnym, w tym śledzić wydarzenia społeczne, polityczne i gospodarcze w Polsce i na świecie,
- dokładnie poznać zapisy wybranych fragmentów Konstytucji RP oraz refleksji nad istotą Konstytucji,
- poznać opis, przyczyny, skutki i sposoby rozwiązania problemów migracji, rozwoju i konfliktów,
- poznać wybrane pojęcia i procesy gospodarcze.
Na etapie wojewódzkim do opanowania były zagadnienia wymagane na etapach szkolnym i rejonowym, w tym śledzenie wydarzeń społecznych, politycznych i gospodarczych w Polsce i na świecie,
- poznać zagadnienia związane z pełnieniem przez człowieka różnych ról w gospodarce,
- poznać zasady tworzenia firmy zgodnie z metodologią szablonu modelu biznesowego i budowania rynku oraz zasady przedsiębiorczości społecznej,
- poznać zasady funkcjonowania Unii Europejskiej
po części rejonowej odnieślimy wielki sukces:
Ola Świerczyńska i Zosia Rajzer zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego.
dla dziewczyn to oznaczało ,że czeka je kolejna porcja materiału do opanowania.
finał wojewódzki odbył się 1 marca w Toruniu ,podczas którego Ola i Zosia pisały test i przystąpiły do zadań zespołowych. Spisały się doskonale.oficjalne ogłoszenie listy finalitów i laureatów pojawiło się na stronie centrum edukacji obywatelskiej 3 kwietnia i wówczas było wiadomo ,że Aleksandra Świerczyńska została laureatką a Zosia Rajzer finalistką konkursu.
Gratuluję im bardzo i dodam ,że była to duża przyjemność z nimi współpracować.
Dorota Ziółkowska