• Kleszcze już nam nie są straszne…

• 26 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy 1a i 2a w ramach innowacji „EkoEmocje” gościli w murach szkoły pracownika Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Pani dr Barbara Grzesiak przygotowała prelekcję pt. Kleszcze- fakty i mity”. Obaliła wiele mitów dotyczących kleszczy, a uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo samodzielnie usunąć kleszcza. Okazuje się, że nie musimy się ich bać, jeśli wyciągnęliśmy kleszcza w czasie do 24 godzin od momentu, gdy wkuł się w ciało, ponieważ nie przekazał nam jeszcze zarazków. Uczniowie obejrzeli pod binokularem budowę tych pajęczaków. Już wiemy, co zrobić, aby kleszcze nas unikały.

M.Ch.

• Dzień Świadomości Autyzmu

• Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Nasza szkoła również brała udział w jednej z takich akcji „Polska na Niebiesko” . Nauczyciele i uczniowie okazali solidarność z osobami ze spektrum autyzmu przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim .Poprzez swój  strój chcieli zaakcentować swoje wsparcie.

Celem tego wyjątkowego dnia jest uwrażliwienie szczególnie młodych ludzi na to, że „inny” nie znaczy gorszy, uświadamianie, czym jest autyzm, co oznacza, jak tworzyć pozytywne relacje ze wszystkimi, jak akceptować „inność”, jak wzrastać w poczuciu akceptacji i szacunku, jak nieść pomoc, jak być empatycznym. Dzień autyzmu, daje nam Nauczycielom, Pedagogom, okazję do tego, aby przekazywać całemu zespołowi klasowemu, wiedzę na temat tego zaburzenia, integrować grupę, pokazywać i uczyć, jak być dobrym kolegą, koleżanką, człowiekiem! Wiedza jest kluczem do zrozumienia i bycia razem, do tworzenia wzajemnych relacji, a także radzenia sobie z własnymi emocjami. Poznanie potrzeb kolegi i jego odmienności może stać się początkiem wspaniałej relacji. Wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione. Chcemy uświadamiać wszystkich uczniów, jak ważna jest tolerancja, akceptacja, zrozumienie.