• Światowy Dzień Pszczół

• 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół.Z tej okazji Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy ogłosił konkurs plastyczny  Dzikie pszczoły. Konkurs inspirowany był działaniami Tucholskiego Parku Krajobrazowego, które miały na celu przybliżenie dzieciom roli samotnie żyjących pszczół w przyrodzie, do których nie należy pszczoła miodna. W Polsce żyje 470 gatunków dzikich pszczół. Trzmiele to również pszczoły. W Polsce żyje ich 29 gatunków i wszystkie podlegają ochronie. Pszczoły samotne i trzmiele to lepsi zapylacze niż pszczoła miodna i to dzięki nim mamy owoce i warzywa!W naszej szkole przeprowadziłam konkurs wewnętrzny. To pozwoliło wyłonić sześć prac, które zostały wysłane na owy konkurs.Miło mi poinformować, że dwóm uczniom z naszej szkoły udało się zdobyć nagrody.

Jury w składzie:

D. Borzyszkowska

B.Grzesiak

K.Ponichtera

J.Mechlińska

nagrodziło następujących uczniów z naszej szkoły:

Nikola Pietrzak z kl. - 2c I miejsce

Antoni Block z kl.2b - wyróżnienie

Nagrody do naszej szkoły dostarczyła pani Magda Rychłowska, która koordynowała konkurs w SOSW.

Ze względu na niewielki odzew w naszej szkole postanowiłam nagrodzić wszystkich sześcioro uczestników!

A są to:

Ksawery Zalewski 1a

Antoni Block 2b

Bartłomiej Hoffmann 2c

Kornelia Mójta 2c

Nikola Pietrzak 2c

Anna Kawczyńska 3b

Serdecznie DZIĘKUJĘ za udział, bo dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy jako szkoła wziąć udział w konkursie powiatowym. Gratuluję tym bardziej, że konkurencja był ogromna!!!

Liczę, że następnym razem będzie więcej chętnych, bo zawsze warto próbować;)

E. Sawicka:)

• Osiedle dzikich zapylaczy...

• W bieżącym roku szkolnym klasa III c realizowała autorski program ekologiczny „Eko-logicznie”, w ramach którego stworzyła przyszkolny ogródek będący bazą gniazdowania i bytowania dzikich pszczół. Nie bylibyśmy w stanie zrealizować tego projektu, gdyby nie wsparcie instytucji wspierających szkołę oraz osób prywatnych, które bezinteresownie przekazały nam rośliny lub fundusze na zakup sprzętu ogrodniczego. W szczególności dziękujemy:

- Tucholskiemu Parkowi Krajobrazowemu za inspirację, domki dla owadów oraz siewy łąki kwietnej i kwiatów wabiących motyle;

- Nadleśnictwu Trzebciny za przekazanie 20 sadzonek kwiatów wieloletnich;

- Bankowi Spółdzielczemu Koronowo Oddział w Cekcynie – za sfinansowanie zakupu sprzętu wykorzystywanego przy pielęgnacji ogródka;

- Państwu Puchowskim z Bieszewa za sadzonki wieloletnich krzewów i traw;

- Kwiaciarni Sierosławscy z Cekcyna za ziemię oraz sadzonki kwiatów.

Pozostało nam tylko dbać o wysiane i zasadzone rośliny oraz oczekiwać pierwszych lokatorów. :)

• Konkurs pt. „ Moja Majówka” –  rozstrzygnięty

W małej świetlicy 11.05.2022r. został rozstrzygnięty  rodzinny konkurs pt. Moja Majówka” przeznaczony dla uczniów  klas I – IV. Konkurs polegał na  stworzeniu pracy plastycznej opowiadającej o Waszej majówce – tej, którą wspominacie, którą planujecie  lub o której marzycie. W tworzeniu pracy mogła uczestniczyć rodzina. Prace dostarczone zostały ocenione przez jury. Jury przy ocenianiu prac szczególną uwagę zwracało na pomysłowość, estetykę i oryginalność.

Wyniki konkursu:

1. Zuzanna Kamecka 3b,

2. Ksawery Zalewski  1a,

3. Maja Nadobna  4b

Wyróżnienie :

Antoni Block 2b.

• Wyjazd do Teatru Muzycznego

• Sprawozdanie z wyjazdu do Teatru Muzycznego

im. Danuty Baduszkowskiej w Gdyni

24 kwietnia 2022 roku nasza klasa 6b  wraz z panią wychowawczynią Karoliną Klinger-Grzoną i panią od wychowania fizycznego -  Janiną Wegner pojechała busem do Gdyni do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej. Musical, który obejrzeliśmy,  nosił tytuł "Piotruś Pan".

Spektakl rozpoczął się o 12:00 i trwał 3 godziny z 1 przerwą. W przedstawieniu razem z Wendy, Jasiem i Misiem przenieśliśmy się do bajkowej krainy Nibywalencji, gdzie mogliśmy przeżywać razem z bohaterami bardzo emocjonujące przygody: straszne spotkanie z groźnym Kapitanem Hakiem i jego bandą Piratów, wesołe spotkania z fantastycznym Krokodylem - postrachem Piratów, ekscytujące pływanie po oceanie razem z uroczymi Syrenami, poruszające spotkanie z Tygrysią Lilią, którą Piotruś uratował od śmierci, a potem wielki bal na cześć Piotrusia, przygotowany przez wdzięczne plemię   Indian. Tyle przygód, wesołych piosenek znanych nam z bajki muzycznej oraz malowniczych kostiumów sprawiło, że spektakl był barwny, efektowny i bardzo atrakcyjny.

Po spektaklu byliśmy w McDonaldzie i z wypełnionymi brzuchami wróciliśmy do domu. Bardzo nam się podobało. Chętnie pojechalibyśmy jeszcze raz.